Hitelbírálat

A hitelbírálat az a folyamat, amelynek során a bank megvizsgálja, hogy egy adott személynek adhat-e hitelt, milyen összegben és mekkora kamat mellett.

Ehhez a bank megállapítja, hogy hitelképes vagy-e, azaz megfelelő-e az életkorod, van-e magyarországi lakcímed, bankszámlád, tudsz-e megfelelő munkaviszonyt igazolni és szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.

A hitelbírálat során dönti el a bank, hogy a jövedelmed alapján mekkora hitelösszeget kaphatsz. Ehhez minden bank a saját szabályzatát használja, azaz az egyes bankok hitelbírálati folyamatai között lehet némi eltérés. Ezért lehet az, hogy egyik bank nem talál hitelképesnek, míg a másik nyújt neked hitelt.

Személyi kölcsön estén a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) segítségével számolja ki a felvehető hitelösszeget. Ez azt mutatja meg, hogy a béred milyen mértékben terhelhető törlesztőrészlet fizetésével. Ez függ a jövedelmed nagyságától, illetve attól, hogy milyen hitelt veszel fel.

Jelzáloghitel esetén a banknak a JTM mellett a hitelfedezeti mutatót (HFM) is figyelembe kell vennie. A hitelbírálat során a fedezetként felajánlott ingatlant is megvizsgálja. Erre értékbecslést készíttet, így megállapítja az ingatlan piaci vagy forgalmi értékét. A HFM szabály értelmében a fedezet értékének 80%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

Lakáshitel 10 évig fix kamattal
  • Kezdeti költségekre vonatkozó díjkedvezmények
  • Futamidő: 10-30 év 10 éves kamatperiódussal
  • THM: 7,06-7,09%
  • Díjmentes törlesztőszámla a hitelhez
Érdekel
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Tetőtér beépítés zajlik ezen a félkész házon a létrán álló mesterrel
    Lakáshitel

    Tetőtér-beépítés és emelet-ráépítés - így lehet olcsóbb

    Úgy érzed, hogy kinőttétek az otthonotokat? A jelenlegi gazdasági körülmények között nem biztos, hogy a lakásvásárlás az első gondolatod. A tetőtér-beépítés vagy az emelet-ráépítés viszont jó módszer lehet arra, hogy megnöveljétek az élettereteket. De kinek éri meg és milyen támogatásokat vehettek igénybe hozzá? Megmutatjuk.

    frissítve: 2024. április 30.
  • Hitelfedezeti mutatót tartalmazó dokumentumot ír alá a lakáshitel igénylő
    Lakáshitel

    Hitelfedezeti mutató: Ilyen ingatlanodnak kell lennie 2024-ben, ha lakáshitelt szeretnél

    Lakáshitel felvételnél az ingatlanfedezet értékének 80 százalékánál magasabb összeget a bank nem adhat neked hitelként és a havi törlesztőrészlet nem lehet magasabb, mint jövedelmed bizonyos része. Miért vannak ezek a szabályok? Milyen egyéb feltételeknek kell megfelelnie az ingatlannak ahhoz, hogy fedezetként használhasd? Bemutatjuk, hogy miért kell odafigyelned a hitelfedezeti mutatóra.

    frissítve: 2024. február 22.
  • Ez a férfi örül, mert megkapta az igényelt hitelt
    Lakáshitel

    Hiteligénylés vállalkozóként – mikor melyiket igényeljem?

    Ha magánjellegű céljaidat – például költözés, korszerűsítés, autóvásárlás, nagyobb családi esemény lebonyolítása – szeretnéd megvalósítani, akkor többféle lakossági hitel közül választhatsz még akkor is, ha saját vállalkozásodban dolgozol. A választékban nincs ugyan különbség, de mikor melyik hitel a megfelelő, és miben más ezeket vállalkozóként igényelni?

    frissítve: 2024. március 18.